PDK Človíček - místo, kde budou vaše děti šťastné

Každý z nás je Človíček, který se narodil na planetě Zemi. Přírodní dětský klub Človíček Brno - Bosonohy je určen pro malé človíčky (2,5 - 6 let), kteří chtějí objevovat svět v přírodě. Základním principem je pobyt venku za každého počasí, respektující přístup k přírodě, partnerský přístup k dětem a aktivní spolupráce s rodiči. Od září 2024 se klub stává obecní LMŠ. Více info v sekci Zápis. Jsme členem ALMŠ.

Zápis do přírodního klubu
Přírodní dětsky klub

Co u nás zažijete?

Naším cílem je šťastné dítě, které dokáže čerpat sílu z prostředí, ve kterém žije a umí se mu přizpůsobit. Proto se při tvorbě programů díváme na svět očima dětí. Naše aktivity vedeme v malé skupině, aby každý dostal svou příležitost přispět ke společnému dílu radosti a harmonie v souladu s přírodou a jejími cykly. Komunitní ráz klubu poskytuje bezpečný prostor pro každého, kdo chce být součástí naší človíčkovské rodiny.

Jak to u nás chodí?

Rytmus dne – při našich výpravách do přírody se děti učí vzájemné spolupráci, jedinečnosti, přátelství, sounáležitosti s přírodou a ostatními lidmi, zodpovědnosti a radosti ze všeho dobrého, co společně vykonáme. V přírodě svačíme, objevujeme, tvoříme, hrajeme si, učíme se ji chránit a dozvídáme se mnoho zajímavého o zvířatech, rostlinách a dalších přírodních zákonitostech.

Náš den

8:00 – 9:00 – předávání dětí průvodcům, hry a činnosti dle vlastní volby v tvořivě přizpůsobeném venkovním prostoru klubového zázemí
9:00 – 9:15 – ranní kruh se Človíčkem – součástí jsou každodenní rituální aktivity (písnička), přivítání dětí v klubu, uvědomění v čase + tematické říkanky, písně, motivace na program, příběh, oheň
9:15 – 9:45 – hygiena, rituál (rytmizovaná průpověď, přání), svačinka
9:45 – 11:30 – výprava s integrovaným enviromentálním programem, aktivity zaměřené na dílčí oblasti RVP PV – tvoření, volná hra
11:30 – 11:45 – polední kruh, společné reflexe dne, zpívání s hudebními nástroji, volná hra, příprava na oběd
11:45 – 12:30 – hygiena, předobědový rituál (rytmizovaná průpověď, přání), společný oběd
12.30 – 14:00 – odpočinek, ukolébavky, tiché hry v jurtě, předškolní příprava v maringotce
14:00 – 15:00 – volná hra v koutcích, volná práce s pomůckami, řízená aktivita s pedagogem (Montessori pomůcky, puzzle, pexeso atd.), polytechnická dílna, drobné práce
na zahradě, hra u studánky
15.00 – 15.30 – hygiena, rituál (rytmizovaná průpověď, přání), odpolední svačina
15:30 – 16:00 – volná hra, úklid, vyzvedávání dětí na pozemku

Režim dne lze upravovat dle aktuálního počasí či potřeb a přání dětí.

Rytmus roku vychází přirozeně z dění a koloběhu v přírodě. V pedagogickém programu navazujeme na lidové tradice spojené s děním a koloběhem v přírodě. Též začleňujeme tematické celky vycházející z environmentální výchovy a Rámcového vzdělávacího programu pro předškolní vzdělávání. Každý týden i měsíc tedy děti prožijí tematicky sestavený celek z her, písniček, říkadel, pohybových aktivit, tvoření a aktivit zaměřených na poznání. Podrobnější popis je zveřejněn v dokumentu Pedagogická koncepce PDK ČLOVÍČEK. Organizujeme slavnosti inspirované rytmem roku pro veřejnost.

Průvodci klubových dětí mají zkušenosti z oblasti předškolního vzdělávání a zajímají se o vývoj lesních mateřských škol. Pedagogové se dále vzdělávají a pracují na svém osobním rozvoji.
Při práci s dětmi uplatňujeme obecné pedagogické zásady, přístup „Respektovat a být respektován“, prvky waldorfské a Montessori pedagogiky, zážitkové pedagogiky, environmentální výchovy ad. směrů, které vedou k výchově a vzdělávání dětí v láskyplném, radostném, hravém a bezpečném prostředí.

Zázemí klubu najdete na rozlehlé louce v lese na konci ulice Práčata v MČ Brno – Bosonohy. Předávání a vyzvedávání dětí probíhá v zázemí klubu. Zázemí tvoří nově zrekonstruovaná maringotka vytápěná v zimě elektrickým přímotopem, jurta vytápěná krbovými kamny, pergola s hygienickým zázemím. Na pozemku o rozloze cca 5500 m2 není voda, vodu k zajištění pitného režimu i mytí rukou denně dovážíme z vodovodního řádu, zázemí je připojeno na elektřinu. Na záchod chodíme do kompostovací separační kadibudky a myjeme si ruce mýdlem v teplé tekoucí vodě. Ve vnitřním zázemí trávíme cca 1,5 hodiny z osmi denně, obědváme a svačíme u stolu. Děkujeme za podporu při budování zázemí – Borga, Nadace Zeměkvět, Ráj dřeva, Hezký domov, Pila Tetčice, Lesy města Brna, Kildatrans, BCL Trade, ÚMČ Brno – Bosonohy, Bossard CZ, Dveře Kepák, Acer Woodway, Hutira – Brno, a mnoho dalších dobrovolníků

Jak se náš klub líbí?

Chcete k nám přihlásit své dítě?

Zápis na šk.rok 2024/25:

PDK Človíček Brno – Bosonohy se stává od září 2024 obecní LMŠ.

Zápis probíhá přes zapisdoms.brno.cz.

Více informací Zápis do mateřské školy na školní rok 2024-2025

 

Kritéria pro přijetí na šk.rok 2024/25 jsou stanoveny zde: zapisdoms.brno.cz

Adaptace dítěte

Adaptace je sice pozvolná, ale nikoli nekonečná. Rodič přivádí dítě do školky – klubu po zralé úvaze a svěřuje ho průvodcům. Naším společným cílem je nezávislost a samostatnost dítěte. Platí úměrnost mezi častostí docházky a dobou adaptace. Pobyt rodiče ve školce – klubu je možný v prvních několika dnech, kdy společně pracujeme na vybudování důvěry a osamostatnění dítěte. Je dobré, když rodič dítě do školky vyprovází s důvěrou v nás, že se o dítě dobře postaráme, i ve své dítě, že to zvládne. Pak se doba adaptace výrazně zkracuje a všechno probíhá hladce. Ze zkušenosti víme, že příliš dlouhé loučení, viditelné obavy rodiče, slova jako např. “budeš mi chybět”, nebo “plakala jsi?” při vyzvedávání dítěti adaptaci neulehčují. Vaše obavy se přenesou na dítě. Pokud budete vysílat signály “nejsem si jistý/jistá, jestli to zvládne”, pak pro dítě to bude obrovská nejistota, která znásobuje jeho rozrušení z nového prostředí, nových lidí atd.

Jak děti zvládají zimu?

Pokud jsou dobře oblečeny a obuty (jsou v suchu a teple a mají takové oblečení, které jim umožňuje volnost pohybu), zvládají děti zimu velmi dobře. Ne všechny děti jsou otužilé hned a neexistuje přímá úměra v tom, že dítě z lesní školky = otužilé dítě. Záleží na konstituci a získání správných návyků. A také na vašem přístupu. Je důležité nenabalovat dítko už v říjnu, jen co se trochu ochladí. Rádi vám poradíme, jak na to! Mnohem horší jsou v posledních letech sucho a teploty nad 30 °C, které nastávají nezřídka už v květnu nebo červnu.

Potřebují děti nějaké speciální oblečení?

Od podzimu do jara doporučujeme vlněné spodní prádlo, zateplovací a nepromokavou vrstvu. Na jaře, v létě a v časném podzimu vystačí plátěné nebo sofsthellové kalhoty, košile nebo tričko s dlouhým rukávem. Důležitá je kvalitní nepromokavá vrstva a dobré boty. Holínky se hodí celoročně. Po ránu bývá v zázemí velká rosa. Po celý rok nosíme pokrývku hlavy: v zimě kuklu nebo čepici, v létě klobouk, kšiltovku nebo šátek. Je potřeba děti příliš neoblékat, aby měly volnost pohybu a mohly se zahřát. Prosím neposuzujte teplotní komfort dítěte podle toho, jak se cítíte vy, když vyjdete z tepla kanceláře a máte na sobě městské oblečení. My jsme venku celý den, a chlad vnímáme jinak. Na co se určitě musíte připravit, je to, že oblečení bude často velmi špinavé. Může se stát, že se při lezení po stromech kalhoty protrhnou, nebo při sezení u ohýnku jiskra propálí dírku do mikiny. Věci se často prošoupou a roztrhají dřív, než kdyby se používaly jen na hodinku denně na hřiště. S tím je třeba počítat a nehubovat dítě (ani nás) že je špinavé!

Jak je zajišťováno stravování?

Dopolední svačinu a dostatečné množství pití na dopoledne zajišťují rodiče. Oběd je zajištěn smluvně dovozem vždy jednoho vybraného menu z místní restaurace, kde nám připraví jídlo vhodné pro děti. Pokud se rozhodnete dítěti připravovat oběd sami, je nutné se vybavit vhodnými termoskami pro uchování jídla v dostatečně teplém stavu. Odpolední svačiny zajišťují rodiče formou rozpisu služeb vždy pro všechny děti, které zůstávají na odpoledne. Můžete se nepřihlásit k rozpisu služeb a připravovat dětem svačiny vlastní.

Bývají děti méně často nemocné?

Určitě stonají méně než v běžné školce v budově. Není to ale jen pravidelným pobytem venku, ale také menší pravděpodobností, že se nakazí. V uzavřených prostorách trávíme velice málo času. S čím se však můžete setkat, je veš dětská, které se v dětských hlavách daří úplně stejně v běžných školkách i u nás i další běžné sezónní dětské nemoci jako např.neštovice.
Děti také mohou přijít k drobným úrazům jako jsou boule, odřená kolena, třísky, škrábance od trní. Může je poštípat komár nebo včela, mohou chytit klíště. Pracujeme s nářadím, například krájíme zeleninu nožem, takže každé dítě pravděpodobně udělá zkušenost s říznutím do prstu. K úrazům, které by vyžadovaly ošetření u lékaře, dochází velice zřídka. Máte nějaké další otázky? Napište na pdk@clovicekbrno.cz

Kde nás najdete

49.1817567N, 16.5163333E

Mgr. Ivona Špačková

pdk@clovicekbrno.cz
+420 721 488 072

PDK Človíček

Zázemí klubu se nachází na louce
podél lesní cesty na konci ulice
Práčata v MČ Brno – Bosonohy

Bez podpory se neobejdeme!

Zaujal Vás náš spolek natolik, že jste se rozhodli nám pomoci? Nevíte jak? Nedůvěřujete nadacím a rádi podporujete konkrétní projekty? Nechcete posílat peníze? Človíček potřebuje pro svůj život spoustu věcí a za všechny formy pomoci Vám bude vděčný a odmění se Vám.

Pomoci můžete finančním darem
Pomoci můžete finančním darem
Číslo účtu, na který můžete přispět libovolnou částkou je 1387557915/2700 UniCredit Bank. Peněžní dar může být jednorázový, nebo si můžete určit částku, kterou jste ochotni posílat každý měsíc a zařídit v bance trvalý příkaz. Na základě darovací smlouvy je možný odpočet daně pro právnické i fyzické osoby.
Pomoci můžete i věcnými dary
Pomoci můžete i věcnými dary
Nabízíme dětem nové zkušenosti a zážitky, ke kterým potřebujeme různý materiál - kancelářské potřeby, potraviny, hračky, drogerii ad. Aby Vaše pomoc byla účinná, prosíme Vás o přečtení následujícího seznamu. Určitě nevyužijeme dětské oblečení.
Alternativní pomoc
Alternativní pomoc
Uvítáme i jiné formy pomoci jako je např. sleva na táborové základny, divadelní představení, které byste přijeli zahrát na náš tábor, doprava na pobyt, popř. výlet, apod.
Další možnosti podpory
Dobrovolnictví
Chcete se stát dobrovolníkem v našem spolku? Uvítáme vaši pomoc při asistenci k dětem, asistenci v táborové kuchyni, údržbě či brigádnických pracích v PDK Človíček či na Domečku. V případě potřeby vás proškolíme. Být dobrovolník je cool! Využij svůj volný čas a naplň ho životem!