Přírodní dětský klub

Každý z nás je Človíček, který se narodil na planetě Zemi.

Planeta Země nám dává vše, co potřebujeme. Stará se o nás a nabízí nám nepřeberné množství krásy a jedinečnosti, které stojí za to objevovat, prozkoumávat, ale i chránit.

Přírodní dětský klub ČLOVÍČEK je určen pro malé človíčky (2,5 – 6 let), kteří chtějí objevovat svět v přírodě. Základním principem je pobyt venku za každého počasí, respektující přístup k přírodě, partnerský přístup k dětem a aktivní spolupráce s rodiči.

Připojujeme se k etickému kodexu pedagoga lesní MŠ.

Jsme členem Asociace lesních MŠ

Provozní doba je pondělí – čtvrtek 8:00 – 16:00, pátek 8:00 – 12:30

Školka je zřizována spolkem Človíček (One Little) z.s., není zapsaná v rejstříku MŠMT. Proto jí podle platné legislativy přináleží název lesní klub, nejsme příspěvkovou organizací.

V r. 2021 usilujeme o osvědčení  standardů kvality.

CHTĚL/A BYSTE K NÁM SVÉ DÍTĚ PŘIHLÁSIT?

Zápis do PDK Človíček na šk.rok 2022/23 připravujeme, sledujte FB.

V případě, že se uvolní místo ve školce během školního roku, jsou kontaktováni zájemci na čekací listině a probíhají rozhovory.

Zákon nám prozatím umožňuje přijmout i děti neočkované.

Kritéria pro přijetí:

  • vyplnění on-line formuláře
  • účast rodičů na semináři pro rodiče (povinné)
  • stávající děti (minimálně 2 celé deny, nebo 2 půl dny)
  • celotýdenní docházka (nové děti přijímáme min.na 2 půl dny, nebo min. na 2 celé dny!)
  • sourozenci již docházejících dětí
  • děti s trvalým pobytem v Brně – Bosonohy
  • dítě ve věku 2,5 – 3 roky (dle fyzických a psychických schopností)
  • soulad s filosofií komunitou podporovaného vzdělávání
  • soulad s výchovně – vzdělávací koncepcí PDK Človíček

Na základě výše uvedených kritérií kolégium (tým průvodců, rada spolku Človíček) vybere z uchazečů zájemce pro individuální pohovor (první dva týdny v květnu). Je nám velice líto, že nemůžeme přijmout všechny úžasné děti. Chceme však zůstat malou školkou. V případě, že se nemůžeme rozhodnout, rozhodujeme losováním.

Dotazy k zápisu piště na pdk@clovicekbrno.cz. Sledujte nás na FB.

Program Malíčci ve šk.roce 2021/22 neotevíráme!

Přihlašování na jarní blok pátečního klubíku pro rodiče s dětmi (jaro 2022) zde.

 

CO S DĚTMI DĚLÁME

Při našich výpravách do přírody se děti učí vzájemné spolupráci, jedinečnosti, přátelství, sounáležitosti s přírodou a ostatními lidmi, zodpovědnosti a radosti ze všeho dobrého, co společně vykonáme.

V přírodě svačíme, objevujeme, tvoříme, hrajeme si, učíme se ji chránit a dovídáme se mnoho zajímavého o zvířatech, rostlinách a dalších přírodních zákonitostech.

Rytmus dne

Pedagogická_koncepce

KDE NÁS NAJDETE

Zázemí klubu najdete na rozlehlé louce v lese na konci ulice Práčata v MČ Brno – Bosonohy (souřadnice: 49.1816256N, 16.5164261E).Předávání a vyzvedávání dětí probíhá v zázemí klubu. Zázemí tvoří maringotka vytápěná elektrickým přímotopem, jurta vytápěná krbovými kamny a teepee vytápěné kotlem na dřevo. Na pozemku o rozloze cca 5500 m2 není voda, vodu k zajištění pitného režimu i mytí rukou denně dovážíme z vodovodního řádu, zázemí je připojeno na elektřinu. Na záchod chodíme do kompostovací separační kadibudky a myjeme si ruce mýdlem v teplé tekoucí vodě. Ve vnitřním zázemí trávíme cca 2 hodiny z osmi denně, obědváme a svačíme u stolu.

PŘÍSPĚVEK NA PROVOZ

Klub je zřizován neziskovou organizací Človíček (One Little) z.s. a svůj provoz financuje z členských příspěvků. I když se snažíme vyvíjet usilovnou projektovou činnost, grantové možnosti jsou stále omezenější. Příspěvky na provoz pro r. 2021/22 jsou stanoveny platným ceníkem dle zvoleného modelu docházky a jsou zveřejněny na webových stránkách spolku. Kromě toho se rodiče podílejí na zajištění provozu nefinančním způsobem: dovozem dřeva, péči o zázemí, dovozem svačin, jinými službami dle možností atd.

Ceník

Provozní řád

       

PEDAGOGOVÉ, PRŮVODCI

Pedagogové mají zkušenosti z oblasti předškolního vzdělávání a zajímají se o nové trendy ve vývoji „lesních mateřských škol“. Pedagogové se dále vzdělávají a pracují na svém osobním rozvoji.

Při práci s dětmi uplatňujeme obecné pedagogické zásady,  přístup „Respektovat a být respektován“, prvky waldorfské a Montessori pedagogiky, zážitkové pedagogiky, environmentální výchovy ad. směrů, které vedou k výchově a vzdělávání dětí v láskyplném, radostném, hravém a bezpečném prostředí.

Mgr. Ivona Špačková – koordinátor klubových aktivit, pedagog, průvodce dětí, lektorka Klubíku pro malé človíčky

Pocházím z Liberce. Po střední pedagogické škole jsem se věnovala studiu speciální pedagogiky na Univerzitě Hradec Králové. Dále jsem absolvovala dálkové studium učitelství tělesné a pracovní výchovy na FTVS UK Praha a učitelství anglického jazyka pro II.st.ZŠ v rámci celoživotního vzdělávání na MU v Brně. Cením si pedagogických i životních zkušeností, které jsem si osvojila jako speciální pedagog, asistent osob se zdravotním znevýhodněním, lektor anglického jazyka dětí různého věku, koordinátor mezinárodních projektů. Stála jsem na počátku zrodu spolku Človíček (One Little) a mám velikou radost z toho, kolik dětských tváří a duší mohl Človíček za 10 let své činnosti rozveselit. Žiji v Brně – Bosonohách, mám dva syny, 9 a 3,5 let. Pokud si to dovolím:) praktikuji jógu, cestuji a sportuji v přírodě. Zajímám se o nové a zdravé přístupy v pedagogice, ráda studuji v článcích a knihách o psychosomatice, homeopatii a  energiích na planetě Zemi. Mimo jiné mám ráda hořkou čokoládu, Jaroslava Duška a hlas Devy Premal. Mám kolem sebe ráda šťastné bytosti a ráda s nimi štěstí prožívám.

Mgr. Michaela Čuperová – pedagog, průvodce klubových dětí, fyzioterapeut

Vyrůstala jsem v Brně – Bosonohách. Působila jsem v několika organizacích zabývajícími se volnočasovými aktivitami dětí v nejrůznějších funkcích  – jako asistent, oddílový vedoucí, lektor nebo programový vedoucí. Vystudovala jsem dálkově obor Učitelství pro 1 .stupeň  základní školy. Jsem matka tří dětí a v současné době jsem na rodičovské dovolené s nejmladším synem. Dříve jsem pracovala jako fyzioterapeut v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně. Jsem tvor společenský a baví mě cestování, rekreační sport, tanec, zpěv, folklór, dobré jídlo a pití.

Lucie Koňaříková – pedagog, průvodce klubových dětí

Mám radost, že můžu být po boku dětem v přírodě a společně s nimi objevovat její zázraky skryté třeba ve šnečí ulitě. Doma mám dvě úžasné dcerky, které mne mnohému učí. Krom těch mne učí život sám. Formální vzdělání jsem získala na Rodinné škole. Další pak studiem, praktikováním a předcvičováním jógy a mnoha jinými semináři v oblasti seberozvoje. Ráda dělám to, co mám ráda: zahrádkařím, chovám slepičky, psy, sbírám houby, cvičím, chodím po kopcích i údolích, koupu se v řece i moři, někdy pletu nebo háčkuji a jindy zpívám s kytarou u ohýnku.

Mgr. Kateřina Topinková – pedagog, průvodce klubových dětí

Co se týká mého formálního vzdělání, vystudovala jsem obor optika a optometrie s pedagogickou aprobací na LF MU v Brně. Tomuto krásnému povolání se i nadále věnuji v praxi. Jsem ale i máma tří dětí. Ráda se s dětmi toulám přírodou a tvořím jen tak pro radost. Tohle stojí za tím, proč se každou středu (společně se svou nejmladší dcerkou) ráda setkávám se Človíčkem a naše človíčky provázím na jejich objevitelských výpravách.

 

Martina Kašparová – pedagog, průvodce dětí

Pocházím z malého městečka u Kyjova, jako malá jsem chodila do turistického oddílu, později jsem několik let jsem žila v Irsku kde jsem měla druhý domov.  Mám ráda přírodu, hory, lezení, jógu a tanec a taky výchovné a sebe rozvojové knihy. Mám dvě malé děti, díky nim se učím respektu k dětem i k sobě a ostatním lidem. Díky nim jsem na cestě seberozvoje, učím se být empatická k sobě i ostatním, lépe komunikovat, brát ostatní tak jak jsou, s jejich odlišnostmi, prožívat přítomný okamžik.  Baví mě být s dětma v lese, povídat si, hrát si s nimi a zároveň je jen tak pozorovat v jejich světě.

Externí podpora

Mgr. et Bc. Lucie Hortová

Pocházím z Otrokovic, kde jsem byla od dětství členem Turistického Oddílu Mládeže. Po AG Kroměříž jsem studovala MU Brno – na Filozofické fakultě obor francouzština-latina a dálkově na Pedagogické fakultě obor Speciální pedagogika. Sedm let jsem docházela jako dobrovolník do Dětského domu Zábrdovice, kde jsem se věnovala sociálně znevýhodněným dětem (tábory, vzdělávací a volnočasové aktivity, práce v terénu převážně mezi romskými rodinami) a kde jsem následně pracovala rok jako sociální pracovník. Současně jsem docházela doučovat romské děti přímo v jejich rodinách. Práce s dětmi a mládeží mě vždy naplňovala a dávala mému životu smysluplný rozměr. Proto jsem s nadšením uvítala „človíčkovské“ aktivity v Bosonohách. Jako máma (zatím) jednoho syna (2,5 let) s velkým nadšením pomáhám s chodem přírodního dětského klubu Človíček. Mimo jiné je mi blízké cestování, kempování a hudba (zpěv, kytara, klávesy).

Směrnice GDPR

KONTAKT

Sledujte nás na FB Človíček Bosonohy, přírodní dětský klub.

Najdete nás zde.