Přírodní dětský klub

Každý z nás je Človíček, který se narodil na planetě Zemi.

Planeta Země nám dává vše, co potřebujeme. Stará se o nás a nabízí nám nepřeberné množství krásy a jedinečnosti, které stojí za to objevovat, prozkoumávat, ale i chránit.

Přírodní dětský klub ČLOVÍČEK je určen pro malé človíčky (2,5 – 6 let), kteří chtějí objevovat svět v přírodě. Základním principem je pobyt venku za každého počasí, respektující přístup k přírodě, partnerský přístup k dětem a aktivní spolupráce s rodiči.

CO NABÍZÍME?

Od školního roku 2019/2020 rozšiřujeme provoz klubu na celotýdenní. Nabízíme alternativu předškolního vzdělávání inspirovanou lesní pedagogikou. Jsme členem Asociace LMŠ.

Pondělí,úterý, středa, čtvrtek
(8:00 –16:30)Pátek(8:00 – 12:30)Středa (8:30 – 12:00)
Klub pro děti (2,5 – 6 let) bez doprovodu rodičů – celodenní program vycházející z RVP PV s možností polodenní či celodenní varianty

Přihláška_klub

 

 

Malíčci – klub pro děti (2,5 – 4 roky) bez doprovodu rodičů – adaptační prožitkový program v zázemí klubu v malé skupině dětí  se dvěma průvodci. Skupina je otevřena od března – června.

Přihláška Malíčci

Pátek

(9:30 – 11:00)

 

 

Klubík pro malé človíčky s rodiči – klubík pro rodiče s dětmi 1 – 4 roky. Rodiče s dětmi se mají možnost seznámit s prostředím zázemí, program má environmentální základ, využívá ročních cyklů a přirozeného koloběhu proměny přírody. Klubík je provozován v době od září do poloviny prosince a na jaře podle počasí od března do června. Klubík je nabízen v cyklu 10 lekcí.

Přihláška_Klubík

 

CO S DĚTMI DĚLÁME

Při našich výpravách do přírody se děti učí vzájemné spolupráci, jedinečnosti, přátelství, sounáležitosti s přírodou a ostatními lidmi, zodpovědnosti a radosti ze všeho dobrého, co společně vykonáme.

V přírodě svačíme, objevujeme, tvoříme, hrajeme si, učíme se ji chránit a dovídáme se mnoho zajímavého o zvířatech, rostlinách a dalších přírodních zákonitostech.

Pedagogická_koncepce

ZÁZEMÍ KLUBOVÉ ČINNOSTI

Zázemí Přírodního dětského klubu ČLOVÍČEK se nachází na lesním hřišti Brno – Bosonohy (souřadnice: 49.1817158N, 16.5163556E). Pro potřeby klubu nám jako zázemí slouží obytná maringotka, která je v zimních měsících vytápěna kamny, indiánské teepee s topeništěm na dřevo a od června 2020 také mongolská jurta. Maringotka slouží k uložení drobného materiálu, didaktických pomůcek i náhradního oblečení dětí a jako zázemí pro předškoláky. Jurta vytápěná kamny na dřevo slouží jako oáza odpočinku.  V případě potřeby se zde mohou děti převléknout, ohřát, nebo si odpočinout.  Na pozemku dále najdete kompostovatelnou toaletu (kadibudku), domeček na uskladnění drobného materiálu, ohniště, přírodní hrací prvky pro děti ad.

Provozní řád

Příloha provozního řádu v souvislosti s přijetím preventivních opatření k zahájení šk.roku 2020/21

      

PEDAGOGOVÉ, PRŮVODCI

Pedagogové mají zkušenosti z oblasti předškolního vzdělávání a zajímají se o problematiku „lesních mateřských škol“. Pedagogové se dále vzdělávají a pracují na svém osobním rozvoji.

Při práci s dětmi uplatňujeme obecné pedagogické zásady,  přístup „Respektovat a být respektován“, prvky waldorfské a Montessori pedagogiky, zážitkové pedagogiky, environmentální výchovy ad. směrů, které vedou k výchově a vzdělávání dětí v láskyplném, radostném, hravém a bezpečném prostředí.

Mgr. Ivona Špačková – koordinátor klubových aktivit, pedagog, průvodce dětí, lektorka Klubíku pro malé človíčky

Pocházím z Liberce. Po střední pedagogické škole jsem se věnovala studiu speciální pedagogiky na Univerzitě Hradec Králové. Dále jsem absolvovala dálkové studium učitelství tělesné a pracovní výchovy na FTVS UK Praha a učitelství anglického jazyka pro II.st.ZŠ v rámci celoživotního vzdělávání na MU v Brně. Cením si pedagogických i životních zkušeností, které jsem si osvojila jako speciální pedagog, asistent osob se zdravotním znevýhodněním, lektor anglického jazyka dětí různého věku, koordinátor mezinárodních projektů. Stála jsem na počátku zrodu spolku Človíček (One Little) a mám velikou radost z toho, kolik dětských tváří a duší mohl Človíček za 10 let své činnosti rozveselit. Žiji v Brně – Bosonohách, mám dva syny, 9 a 3,5 let. Pokud si to dovolím:) praktikuji jógu, cestuji a sportuji v přírodě. Zajímám se o nové a zdravé přístupy v pedagogice, ráda studuji v článcích a knihách o psychosomatice, homeopatii a  energiích na planetě Zemi. Mimo jiné mám ráda hořkou čokoládu, Jaroslava Duška a hlas Devy Premal. Mám kolem sebe ráda šťastné bytosti a ráda s nimi štěstí prožívám.

Mgr. Michaela Čuperová – pedagog, průvodce klubových dětí, fyzioterapeut

Vyrůstala jsem v Brně – Bosonohách. Působila jsem v několika organizacích zabývajícími se volnočasovými aktivitami dětí v nejrůznějších funkcích  – jako asistent, oddílový vedoucí, lektor nebo programový vedoucí. Vystudovala jsem dálkově obor Učitelství pro 1 .stupeň  základní školy. Jsem matka tří dětí a v současné době jsem na rodičovské dovolené s nejmladším synem. Dříve jsem pracovala jako fyzioterapeut v Nemocnici Milosrdných bratří v Brně. Jsem tvor společenský a baví mě cestování, rekreační sport, tanec, zpěv, folklór, dobré jídlo a pití.
Lucie Koňaříková
Mám radost, že můžu být po boku dětem v přírodě a společně s nimi objevovat její zázraky skryté třeba ve šnečí ulitě. Doma mám dvě úžasné dcerky, které mne mnohému učí. Krom těch mne učí život sám. Formální vzdělání jsem získala na Rodinné škole. Další pak studiem, praktikováním a předcvičováním jógy a mnoha jinými semináři v oblasti seberozvoje. Ráda dělám to, co mám ráda: zahrádkařím, chovám slepičky, psy, sbírám houby, cvičím, chodím po kopcích i údolích, koupu se v řece i moři, někdy pletu nebo háčkuji a jindy zpívám s kytarou u ohýnku.
Mgr. Marie Bílá
Externí podpora

Mgr. et Bc. Lucie Hortová

Pocházím z Otrokovic, kde jsem byla od dětství členem Turistického Oddílu Mládeže. Po AG Kroměříž jsem studovala MU Brno – na Filozofické fakultě obor francouzština-latina a dálkově na Pedagogické fakultě obor Speciální pedagogika. Sedm let jsem docházela jako dobrovolník do Dětského domu Zábrdovice, kde jsem se věnovala sociálně znevýhodněným dětem (tábory, vzdělávací a volnočasové aktivity, práce v terénu převážně mezi romskými rodinami) a kde jsem následně pracovala rok jako sociální pracovník. Současně jsem docházela doučovat romské děti přímo v jejich rodinách. Práce s dětmi a mládeží mě vždy naplňovala a dávala mému životu smysluplný rozměr. Proto jsem s nadšením uvítala „človíčkovské“ aktivity v Bosonohách. Jako máma (zatím) jednoho syna (2,5 let) s velkým nadšením pomáhám s chodem přírodního dětského klubu Človíček. Mimo jiné je mi blízké cestování, kempování a hudba (zpěv, kytara, klávesy).

Mgr. Kateřina Topinková

Co se týká mého formálního vzdělání, vystudovala jsem obor optika a optometrie s pedagogickou aprobací na LF MU v Brně. Tomuto krásnému povolání se i nadále věnuji v praxi. Jsem ale i máma tří dětí. Ráda se s dětmi toulám přírodou a tvořím jen tak pro radost. Tohle stojí za tím, proč se každou středu (společně se svou nejmladší dcerkou) ráda setkávám se Človíčkem a naše človíčky provázím na jejich objevitelských výpravách.

Ceník

Směrnice GDPR

KONTAKT

Sledujte nás na FB Človíček Bosonohy, přírodní dětský klub.

Najdete nás zde.