Letní tábor Štítary – hodnocení a fotky

ŘEMESLO MÁ ZLATÉ DNO aneb Jak jsme si to užili?

Letní pobytový tábor se Človíčkem je již pravidelnou a stále více oblíbenou aktivitou spolku. Naplněná kapacita tábora týden po zveřejnění přihlášek svědčí o smyslu pořádání této prázdninové aktivity nejen pro děti zdravé ale především pro děti se zdravotním znevýhodněním.

Zázemím pro letošní ročník pobytu nám byla táborová základna Junior ve Štítarském lese, v bezprostřední blízkosti Vranovské přehrady. Krásné okolí a především nedaleké historické památky poskytly námět na celotáborou hru, která již tradičně děti celým pobytem provázela. Tentokrát jsme se společně s „kastelánem“ hradu Bítov vydali po stopách dosud nenalezeného pokladu opředeného mnohaletým tajemstvím. Hledačské týmy tvořily již osvědčené skupinky dětí se zdravotním znevýhodněním společně s dětmi ostatními. Vedeni zkušenými vedoucími a za pomoci skvělých asistentů zdravotně znevýhodněných dětí všechny týmy, vcelku záhy, tajemství hradu Bítov rozluštily. Celý týden se potom děti za účelem získání klíčů k pokladu učily nejrůznějším řemeslům. Stavitelství a rybářství poskytlo hned v úvodu táborového týdne možnost prozkoumání okolí tábora. Při jednotlivých dílčích aktivitách v rámci těchto řemesel se děti mezi sebou vzájemně poznávaly, avšak až překvapivě rychle prokázaly schopnost vzájemné spolupráce, pomoci a týmovosti bez rozdílu věku či zdravotního omezení. Tiskařství a kovotepectví proběhlo formou tvořivého a velmi autentického workshopu za přítomnosti opravdových raznic a tepeckých kladiv. Celodenní výlet je vždy náročnou aktivitou nejen pro děti, ale i dospělé, tím spíše, když nepřeje počasí. Hrad Bítov se nám však stal příjemným útočištěm nejen před ostrým slunkem, ale i dešťovými přeháňkami. Po prohlídce hradu jsme si vychutnali hodinovou cestu parníkem, avšak v přístavu na Vranovské pláži se nám dostalo nemilého přivítání. Nad Vranovskou přehradu se přihnala náhlá „průtrž mračen“, ve které jsme hrdinně všichni bez rozdílu šlapali do tábora motivováni vidinou skvělé svíčkové od naší p. Kuchařky Aničky. Nakonec se z celého výletu stalo velké dobrodružství a pro mnohé děti byla chůze v lijáku novou velkou zkušeností. Naši skvělí táboroví praktikanti nám večer ještě zvládli napéct perníčky na ranní snídani. Byli úžasné!

Táborový program se další den nesl v duchu výroby hudebních nástrojů a hudebních vystoupení.

Ve čtvrtek děti prověřily znalosti z přírody a zdravovědy. Na programu bylo bylinkářství a ranhojičství. Alchymistická dílna byla skvělou přehlídkou hravých pokusů a objevování. Po získání všech klíčů čekala děti velkolepá výprava za pokladem. Nebylo to jednoduché, ale přesto jsme poklad nakonec našli. Žonglérská dílna v převlecích typických pro jednotlivá řemesla a narozeninová párty byly zábavnou tečkou za pestrým táborovým programem.

I tak nabitý program jsme se dětem snažili ještě zpestřit prostřednictvím nejrůznějších hostů a jejich představení. Zatančili a zazpívali jsme si s cimbálovou kapelou, zcela jsme se ponořili do zvuku bubnů a orientálních hudebních nástrojů manželů Kratochvílových a vychutnali jsme si noční fireshow spolku Knock – knock.

Letošního ročníku integračního tábora se zúčastnilo 13 dětí se zdravotním znevýhodněním, 34 ostatních dětí a mládeže, 15 asistentů ke zdravotně znevýhodněným dětem a 6 vedoucích, kteří asistovali dětem a vedli program pro děti zcela dobrovolně, bez nároku na finanční ohodnocení. Za jejich práci jim patří velký dík. Obrovské poděkování zaslouží zdravotnice tábora, díky které si mohly užít tábor i děti, které potřebují 24 hod. intenzivní péči. Paní kuchařky i při tak velkém počtu účastníků zvládly každý den uvařit tak chutné a voňavé jídlo, že se nám ani nechtělo z jídelny odcházet:) Koordinátorem všech a všeho byla opět skvělá hlavní vedoucí Mgr. Jana Kurfürstová. Děkujeme za její obětavou a náročnou práci, které si vážíme a obdivujeme.

Po celou dobu pobytu panovala veselá a tvořivá nálada. Opět se podařilo to, co dělá pobyt kouzelným a jedinečným. Propojit všechno a všechny, vzájemně se obohatit, společně něco vytvořit a odvézt si prožitek, ze kterého lze čerpat energii pro další dny.

Děkujeme všem, kteří podpořili letošní tábor věcně či finančně. I díky této podpoře má naše dobrovolnická práce smysl a my se můžeme vydat vstříc dalším aktivitám pro radost malým i velkým.

Fotky z tábora zde